Czym są terpeny?

Wiedza na temat korzystnego wpływu związków chemicznych zawartych w konopiach jest coraz większa. Ciągle jednak niewiele osób wie, gdzie leży tajemnica charakterystycznego zapachu czy smaku tej rośliny.

Poznajcie terpeny, które znajdziecie nie tylko w konopiach. Związki te przyciągają uwagę naukowców ze względu na swoje niezwykłe właściwości.

Zacznijmy od początku. Terpeny to pełne aromatu związki chemiczne występujące w wielu roślinach, w tym w konopiach. Znaleźć je można zarówno w cynamonie, żywicy, imbirze, lawendzie, jak i w skórce mandarynki – to terpeny odpowiadają za ich intensywny, przyjemny aromat. Również w przypadku konopi, terpeny odpowiadają za ich charakterystyczny zapach. Sama budowa terpenów nie jest już tajemnicą. To pięcioatomowe, węglowodorowe lotne związki organiczne o wzorze ogólnym (C5H8)n. Cząsteczki terpenów zawierają izopren, a najmniejsze z nich (monoterpeny) powstają w wyniku biosyntezy dwóch cząsteczek. Terpeny dzielą się na rodzaje pod względem ich budowy i wielkości cząsteczek. Wyróżniamy między innymi seskwiterpeny, diterpeny, triterpeny, a nawet tetraterpeny. Chociaż średnia temperatura wrzenia terpenów wynosi około 130 stopni Celsjusza, terpeny zaczynają parować w temperaturze około 65 stopni Celsjusza.

Nazwa tych związków pochodzi od terpentyny, która w przyrodzie jest składnikiem żywic drzew iglastych – to najczęściej bezbarwna i słabo rozpuszczalna w wodzie substancja. Jej ostry i aromatyczny zapach znany jest z pewnością wszystkim adeptom malarstwa.

Rodzaje terpenów występujących w konopiach

Konopie są bogate w terpeny. Budowa tych związków jest częściowo podobna (z punktu chemicznego) do kannabinoidów, a ich liczba w konopiach robi wrażenie – specjaliści potrafią wyróżnić ponad sto rodzajów. Oto najważniejsze z nich:

MIRCEN – to należący do monoterpenów związek chemiczny. Znajdziemy go również w chmielu, tymianku, trawie cytrynowej, bazylii, pietruszce czy mango. W najnowszych badaniach wskazano na jego właściwości przeciwbólowe, rozluźniające i wpływające na jakość snu;

PINEN – to dwupierścieniowy monoterpen najczęściej występuje w naturze. Od-powiada za aromat świeżych igieł sosnowych, drzew iglastych. Obok konopi czy szałwii jest wytwarzany przez wiele ziół, takich jak pietruszka, rozmaryn, czy koperek. Działa relaksująco, ale w ostatnich latach uwagę naukowców przyciągają przeciwbakteryjne i przeciwzapalne właściwości pinenu. Używany jest również w przemyśle perfumeryjnym. Wszystko dzięki niezwykłym cechom zapachowym, które znajdują zastosowanie nawet jako czynnik odstraszający owady;

LIMONEN – to drugi najczęściej występujący w naturze terpen. Odpowiada również za charakterystyczny, zapach cytryn i owoców cytrusowych Jest cennym dodatkiem smakowym, a ze względu na swój aromat jest również używany przy produkcji perfum, kosmetyków. Badania wskazują, że limonen wykazuje działanie uspakajające i poprawiające nastrój. W literaturze naukowej wymienia się również jego właściwości antyoksydacyjne, przeciwzapalne i przeciwbólowe.

KARIOFILEN – posiada złożoną budowę, należy do grupy bicyklicznych seskwiterpenów. Odpowiada za zapach goździków i czarnego pieprzu – ma charakterystyczny, „pieprzny” aromat. Można go również znaleźć w wielu innych przyprawach i ziołach, takich jak cynamon, rozmaryn, oregano lub bazylia. Badania potwierdzają, że beta-kariofilen podobnie jak kannabinoidy oddziaływuje na układ endokannabinoidowy. W literaturze wymienia się właściwości przeciwzapalne, przeciwutleniające, łagodzące ból i poprawiające nastrój;

LINALOL – to mieszanina likareolu i koriandrolu o intensywnym, konwaliowym zapachu. Ma właściwości uśmierzające ból i w dużej ilości znajdziemy go w lawendzie. Kwiatowy zapach sprawia, że związek jest również cennym składnikiem perfum;

EUKALIPTOL– to terpen otrzymywany na przykład z olejków drzewa herbacianego, eukaliptusa, piołunu lub rozmarynu. Charakteryzuje się świeżym, miętowym zapachem, dzięki czemu – podobnie jak inne terpeny – bywa używany w produkcji kosmetyków. Co ciekawe eukaliptol wspiera pamięć i funkcje poznawcze.

Terpeny – właściwości i zastosowanie

Nie tylko zapach, nie tylko smak. Ilość terpenów w przyrodzie jest ogromna – naukowcy twierdzą, że w roślinach występuje ponad 50 tysięcy różnych rodzajów tych związków. Pomagają roślinom chronić się przed bakteriami, grzybami i szkodnikami.

Dzięki swoim aromatycznym właściwościom terpeny są niezbędne w kosmetyce – wykorzystywane są na szeroką skalę w perfumach, stanowią także istotny element kompozycji zapachowych, których używamy na co dzień. Używane są też w przemyśle spożywczym i farmaceutycznym – pojawiają się w aromatach spożywczych, a nawet w lekach.

Badania prowadzone w ostatnich latach sugerują, że część korzystnego działania preparatów z konopi możemy zawdzięczać właśnie zawartym w nich terpenom i ich właściwościom. Co więcej naukowcy wskazują, że kannabinoidy i terpeny mogą działać synergistycznie, wzmacniać lub modyfikować swoje działanie nawzajem. Zjawisko to opisuje się czasami jako tzw. „efekt entourage”.

 

Baza wiedzy Moc CBD w pielęgnacji skóry z problemami

Zobacz również