Co jest dobre na sen? Dowiedz się, jak wspomóc regenerację!

Szybkie tempo życia, nadmiar obowiązków – wszystko to sprawia, że zasypianie nie zawsze jest łatwe, a sen może nie przynosić oczekiwanej regeneracji. Co jest dobre na sen w takich wyjątkowych sytuacjach? Warto przyjrzeć się diecie, sięgnąć po zioła oraz wesprzeć organizm suplementami.

Dlaczego sen jest ważny dla organizmu? 

Dobry stan zdrowia to wypadkowa prawidłowo zbilansowanej diety, aktywnego trybu życia i niezakłóconego snu. O słuszności tego stwierdzenia przekonany jest sam Carl Hunt, pełniący funkcję dyrektora National Center on Sleep Disorders Research w Australii. 

Już jedna nieprzespana noc skutkuje zaburzeniem koncentracji, pogorszeniem pamięci i spadkiem samopoczucia. Może wystąpić zmienność nastrojów oraz trudność w wykonywaniu prac, które wymagają myślenia analitycznego. Niedostatki snu przyczyniają się do pogorszenia ostrości widzenia, a także wzrostu wrażliwości na bodźce (w tym przede wszystkim na ból). W dłuższej perspektywie mogą również doprowadzać do nieprawidłowej masy ciała. 

Według amerykańskiego National Sleep Foundation, dobowe zapotrzebowanie na sen u osoby dorosłej wynosi około 7–9 godzin. Osoby, które sypiają krócej niż 7 godzin, tylko w nielicznych przypadkach funkcjonują dobrze i bez jakichkolwiek zaburzeń. U znacznie większej liczby osób niedostatki snu wywołują szereg niekorzystnych zmian. Mogą mieć one charakter krótkotrwały lub długotrwały. Warto zawczasu zadbać o higienę snu, dowiedzieć się, co jest dobre na sen i skorzystać ze sprawdzonych sposobów na regenerujący odpoczynek. 

Właściwie zbilansowana dieta – to, co dobre na sen 

Trudności w zasypianiu i utrzymaniu dobrej jakości snu mogą być spowodowane błędnymi nawykami dietetycznymi. Pamiętaj, by ostatni posiłek zjeść najpóźniej dwie godziny przed udaniem się na spoczynek. Kolacja powinna być przy tym lekkostrawna. Wybierz np. warzywa i nabiał lub chude mięso w niewielkiej ilości. Dzięki temu nie zmusisz organizmu do wytężonej pracy związanej z procesem trawienia w czasie, gdy powinien odpoczywać i się regenerować.

Warto w ciągu dnia włączyć do posiłków więcej produktów zawierających tryptofan. Jest to aminokwas, który w wyniku przemian enzymatycznych przyczynia się do produkcji serotoniny (tzw. hormonu szczęścia). Serotonina natomiast przekształca się w melatoninę, czyli tak zwany „hormon snu”.

Dowiedz się również:  Czy CBD oddziaływuje na układ serotoninowy?

Co jest dobre na sen? Domowe sposoby na napary ziołowe! 

Warto sięgnąć po zioła w szczególności, jeśli chcemy wspomóc proces zasypiania i utrzymać dobrą jakość snu, nawet gdy jesteśmy nadmiernie obciążeni obowiązkami. 

Efekt wspomagający relaksację osiągniesz, pijąc napary zawierające m.in.: 

  • szyszki chmielu, 
  • kwiat rumianku, 
  • świeże korzenie kozłka lekarskiego, 
  • liście melisy. 

Mieszankę ziołową możesz przyrządzić samodzielnie i pić po 2/3 szklanki nie częściej niż 3 razy dziennie. Aby przygotować napar, zmieszaj po 30 g szyszek chmielu, ziela dziurawca oraz korzenia kozłka. Dodaj po 20 g liści mięty pieprzowej i liści melisy. Całość wymieszaj. Dwie łyżki mieszanki zalej 2,5 szklanki wrzątku i odstaw na 30 minut pod przykryciem. Napar będzie gotowy do spożycia po odcedzeniu. 

Nie zapomnij o suplementach diety! 

Niekiedy potrzebne jest skoncentrowane wsparcie organizmu w utrzymaniu równowagi psychicznej i zachowaniu prawidłowej fizjologii snu. 

Możesz wówczas sięgnąć m.in. po suplementy zawierające wyciągi z roślin takich jak z melisa. Wspiera ona odprężenie, rozluźnienie i spokojny sen. Dzięki niej łatwiej Ci będzie zasnąć, wypocząć, a w efekcie poradzić sobie efektywnie z wyzwaniami dnia codziennego. Wśród suplementów diety Formula CannabiGold znajdziesz wieloskładnikowy suplement diety Spokojny Sen, łączący wyciągi z melisy, chmielu i gorzkiej pomarańczy z olejem z nasion konopi włóknistych. Takie kompleksowe połączenie jest tym, co najlepsze na wspomaganie snu. Wygodna forma opakowania (dozownik z pompką) pozwala na bezpośrednie doustne spożywanie w trakcie posiłku. Możesz również wykorzystać produkt jako smaczny i nietuzinkowy dodatek do sałatki czy smoothie z ulubionych owoców.  

Co jest dobre na sen, jeśli wiesz, że nadmiar emocji wpływa choćby na krótką drzemkę? Warto wówczas skorzystać z ekstraktu z rumianku, który wspomaga odprężenie oraz dobre samopoczucie psychiczne i fizyczne. Dzięki temu szybciej się zrelaksujesz, a gdy emocje już opadną – spokojnie zaśniesz. Warto sięgnąć po suplement diety CannabiGold Formula: Spokój ducha, który oprócz ekstraktu z rumianku, zawiera w sobie miętę, bazylię azjatycką oraz olej konopny. Takie połączenie pomoże Ci w odprężeniu się.  

Jeśli w ciągu dnia towarzyszy Ci nieprzemijająca senność, to zadbaj o suplementację kwasów DHA i EPA, które pomagają w utrzymaniu prawidłowego ciśnienia krwi. Korzystne działanie występuje w przypadku spożywania 3 g EPA i DHA dziennie ze wszystkich źródeł. Pamiętaj jednak, by nie przekraczać poziomu uzupełniającego dziennego spożycie, które wynosi do a wynoszącego 5 g EPA i DHA łącznie. Kwasy tłuszczowe DHA i EPA są również istotne dla odpowiedniej pracy naszego mózgu, a tym samym dla jakości naszego snu. By osiągnąć ten efekt, ważne jest spożywanie przynajmniej 250 mg DHA i EPA dziennie. 

Przeczytaj także: Jakie są rodzaje suplementów?

Baza wiedzy Lek a suplement diety – czy to ten sam produkt, czy dwa różne?

Zobacz również