Właściwości i zastosowanie oleju konopnego

Właściwości oleju z nasion konopi są cenione od dawna. Ma on korzystny wpływ na organizm człowieka. Jeśli zdecydujesz się stosować kosmetyki zawierające go w swoim składzie, możesz spodziewać się nawilżenia, regeneracji i poprawy kondycji skóry. Natomiast olej konopny włączony do codziennej diety może być sprzymierzeńcem w utrzymywaniu prawidłowego poziomu cholesterolu we krwi.  

Olej konopny ‒ jakie ma właściwości?

W konopiach siewnych (łac. Cannabis sativa) znajduje się blisko 500 różnych substancji, m.in.: kwasy tłuszczowe, terpeny, polifenole, fitosterole oraz witaminy i minerały.

Olej z nasion tej rośliny otrzymuje się w procesie tłoczenia nasion na zimno. Ma on doskonałe właściwości odżywcze. Co szczególnie ważne, olej z nasion konopi siewnych zawiera cenne nienasycone kwasy tłuszczowe: omega-3, omega-6 i omega-9. Jednym z najcenniejszych kwasów z tej grupy jest kwas α-linolenowy (ALA). Ma on bowiem korzystny wpływ na poziom cholesterolu we krwi, pod warunkiem spożywania 2 g kwasu α-linolenowego na dobę.

Dowiedz się także: Czym jest spektrum olejku CBD?

Olej konopny ‒ właściwości zdrowotne

Właściwości prozdrowotne oleju konopnego są nieocenione. Pozyskiwany ekstrakt z nasion konopi siewnych wspiera organizm na wielu frontach. Wszystko to jest zasługą wysokiej zawartości niezbędnych nienasyconych kwasów tluszczowych omega-3 i omega-6 utrzymanych w idealnej proporcji oraz cennych witamin A, D, E, K. Witamian D jest ważna dla działania układu odporności, witamina E pomaga chronić komórki przed stresem oksydacyjnym, a witamina A jest niezastąpiona dla zdrowej skóry i wzroku. Ponieważ substancje te są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu, warto sięgać po olej konopny. Olej z nasion konopi wykorzystany w diecie, dba o układ krwionośny, zwłaszcza o zachowanie równowagi w poziomie cholesterolu we krwi..

Olej konopny ‒ właściwości kosmetyczne

Olej konopny jest popularny nie tylko jako składnik diety. Jest doceniany również w kosmetyce.

Będąc składnikiem kosmetyków, wspiera regenerację wymagającej skóry, o co nietrudno podczas długotrwałego opalania czy zbyt często eksponowania jej na działanie niskich temperatur. Jego właściwości pielęgnacyjne to zasługa bogatego składu, szczególnie kwasów omega-3 i omega-6, które mają zbawienny wpływ na skórę. W oleju konopnym zachowana jest idealna ich proporcja. Pozwala to wspomagać prawidłowy metabolizm komórkowy. Ma to ogromne znaczenie w pielęgnacji skóry zniszczonej i z widocznymi oznakami starzenia się. To dzięki nienasyconym kwasom tłuszczowym olej działa odmładzająco i regenerująco.

Zachowanie zdrowego płaszcza hydrolipidowego skóry to też zadanie oleju konopnego. Są w nim bowiem zawarte fitosterole, które zapobiegają nadmiernej utracie wody przez naskórek. W efekcie jest ona natłuszczona i odpowiednio nawilżona. Fitosterole wspierają również naturalną syntezę włókien kolagenu i elastyny, przez co skóra jest wygładzona i ujędrniona.

Ogromnym atutem oleju konopnego jest fakt, iż jest on odpowiedni praktycznie dla każdego typu cery, także suchej, wrażliwej i ze skłonnością do atopii. Łagodnie dba o skórę podrażnioną, przesuszoną, z tendencją do świądu i pieczenia spowodowanego niewystarczającym nawilżeniem. Poza tym jego budowa strukturalna przypomina naturalne sebum, co może pomóc skórze tłustej i ze skłonnością do trądziku. Olej konopny pozwala utrzymać zdrowy poziom jego produkcji i zwęża pory. Wyrównuje też koloryt skóry, jeśli na jej powierzchni powstały nieestetyczne przebarwienia.

Zachowaniu zdrowej skóry sprzyja obecność w oleju konopnym witaminy A. Pomaga ona również w utrzymaniu prawidłowego stanu błon śluzowych. Natomiast witamina E, zwana również witaminą młodości, wspiera ochronę komórek przed stresem oksydacyjnym, co spowalnia pojawianie się na skórze pierwszych oznak starzenia się.

Przeczytaj także: Pielęgnacja twarzy – jak dbać o cerę w zależności od jej typu? 

Bibliografia

  1. P. Siudem i in., Konopie i kannabinoidy, „Farmacja Współczesna” 2015, nr 8, s. 1‒8.
  2. A. Horanin, I. Bryndal, Konopie – substancje aktywne, właściwości lecznicze i zastosowanie, „Prace Naukowe Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu” 2017, nr 494, s. 76‒84.
  3. A. Kurek-Górecka, R. Balwierz, Znaczenie terapeutyczne i kosmetyczne oleju konopnego, „Farmacja Polska” 2018, nr 74 (12), s. 704‒708.

 

Baza wiedzy Jak wspierać regenerację organizmu po intensywnym wysiłku fizycznym?

Zobacz również