Pielęgnacja twarzy – jak dbać o cerę w zależności od jej typu?

Wybrane metody pielęgnacji twarzy nie mogą być przypadkowe. W zależności od tego, czy masz skórę suchą i wrażliwą, tłustą i skłonną do niedoskonałości, czy dojrzałą, musisz zadbać o nią na różne sposoby. Jeśli wybierzesz odpowiednie kosmetyki i będziesz je stosować zgodnie z zasadami prawidłowej pielęgnacji twarzy, Twoja cera stanie się promienna i zdrowa.  

Pielęgnacja skóry ze skłonnością do trądziku i tłustej

Na cerze tłustej często pojawiają się niedoskonałości. Dzieje się tak w związku z nadmierną produkcją sebum przez gruczoły łojowe. W efekcie powstają zaskórniki.

Świadoma pielęgnacja cery mieszanej, tłustej i ze skłonnością do trądziku powinna skupiać się na wspomaganiu prawidłowej produkcji sebum i ułatwianiu regularnego złuszczania naskórka. Warto w szczególności sięgać po preparaty, które nie zatykają porów. Kosmetyki powinny mieć przy tym właściwości matujące.

Wybierając skuteczną pielęgnację, wiele osób sięga po preparaty z dodatkiem kannabidiolu (CBD). Mają one działanie normalizujące wydzielanie sebum, co oznacza, że wspierają jego prawidłową produkcję i w efekcie tego nie dochodzi do zatykania ujść gruczołów łojowych.

Jak powinna przebiegać wieloetapowa pielęgnacja skóry tłustej i skłonnej do trądziku? Przede wszystkim powinna rozpocząć się od dokładnego oczyszczenia cery płynem micelarnym. Niewielkie, zbudowane z dwóch części, micele skutecznie usuwają wszelkie zanieczyszczenia, nie naruszając przy tym bariery ochronnej skóry.

Po zmyciu z twarzy płynu micelarnego żelem myjącym i osuszeniu skóry warto nałożyć na twarz serum, które pozwala utrzymać optymalne wydzielanie sebum oraz oczyszcza pory. Ostatni etap pielęgnacji to aplikacja kremu normalizującego, którego skład wspiera odpowiednie napięcie skóry i chroni ją, dzięki czemu nie powstają kolejne niedoskonałości. Tego rodzaju kompleksową pielęgnację warto stosować szczególnie wieczorną porą, gdyż składniki aktywne będą miały możliwość lepszego wniknięcia w głębsze warstwy skóry.

Częściej porady dotyczące codziennej pielęgnacji skóry skierowane są do kobiet, a nie do mężczyzn. Jednakże męska pielęgnacja twarzy nie powinna być pomijana, aby nie doprowadzić do powstania nieestetycznych blizn. Pamiętaj, że dobranie odpowiedniej pielęgnacji skóry nie zależy od płci, a od typu skóry.

Codzienna pielęgnacja twarzy i ciała odpowiednia dla cery suchej, wrażliwej oraz ze skłonnością do atopii

Najważniejsze, w prawidłowej pielęgnacji cery suchej, wrażliwej lub ze skłonnością do atopii, jest wzmocnienie płaszcza hydrolipidowego skóry. Odpowiednio dobranymi kosmetykami powinno się dążyć do zwiększenia zdolności tkanek do wiązania wody wewnątrz, jak i zapobiegania jej nadmiernej utraty przez naskórek. Tylko wówczas skóra utrzyma zdolność do samodzielnego i pełnego regenerowania się.

Suchość skóry to ogromny problem. Cera sucha jest pozbawiona blasku, szorstka w dotyku i dość napięta. Może też piec lub swędzieć. Odwodnienie, które często jest efektem szkodliwego działania czynników zewnętrznych, takich jak klimatyzacja, ogrzewanie, nadmierna ekspozycja słoneczna, czy mróz i wiatr, można złagodzić właściwą i regularną pielęgnacją nawilżającą skóry. W ten sposób przywrócimy jej blask i poprawimy kondycję. Optymalne nawilżenie należy się też cerze wrażliwej i ze skłonnością do atopii, która jest wyjątkowo podatna na podrażnienia. Najmniejsze zmiany na powierzchni skóry powodują wtedy dyskomfort, na który odpowiednio dobrana pielęgnacja jest odpowiedzią.

Pierwszym etapem pielęgnacji skóry suchej, wrażliwej i skłonnej do atopii jest dokładne oczyszczenie. Usunięcie zanieczyszczeń powinno się odbywać za pomocą kosmetyków pozbawionych mydła, gdyż może ono podrażnić skórę. Warto sięgnąć po delikatny płyn micelarny. Po zmyciu produktu z twarzy wodą lub przy użyciu żelu myjącego można zastosować serum o właściwościach silnie nawilżających i wspierających regenerację. Krem, także nawilżający, będzie doskonałym zwieńczeniem tej pielęgnacji. Całą skórę z kolei można posmarować balsamem o równie łagodnym działaniu.

 

Prawidłowa pielęgnacja twarzy z cerą dojrzałą

Skóra dojrzała to nie tylko ta, która została naznaczona zmarszczkami wynikającymi z naturalnego procesu starzenia. Zmarszczki pojawiają się także u osób nadmiernie eksponujących ciało na działanie promieniowania UVA i UVB – w wyniku fotostarzenia.

Domowa pielęgnacja twarzy z cerą dojrzałą stanowi nie lada wyzwanie. Skóra dojrzała staje się bowiem bardziej wiotka, pomarszczona, a naskórek cieńszy. Ponadto zmniejsza się podściółka tłuszczowa oraz wzmaga suchość skóry.

Prym wśród kosmetyków przeznaczonych do pielęgnacji i nawilżania skóry twarzy po 40. roku życia wiodą preparaty z retinolem, czyli witaminą A w różnych postaciach. Choć składnik ten stymuluje skórę do wytwarzania nowych włókien kolagenowych i ma działanie przeciwzmarszczkowe, to może uwrażliwiać skórę na działanie promieniowania słonecznego.

Innym składnikiem, który posiada cenne właściwości, szczególnie kluczowe w pielęgnacji skóry dojrzałej, jest witamina C. Wspiera ona syntezę kolagenu, rozjaśnia przebarwienia i rozświetla skórę.

Cerę dojrzałą, tak samo jak inne typy skóry, również należy oczyszczać i odpowiednio pielęgnować. Warto jednak przyjrzeć się bliżej składnikom kosmetyków, które kupujemy. Wybierajmy żele myjące delikatne dla bariery lipidowej naskórka, wspomagając jego funkcję ochronną przed czynnikami zewnętrznymi. Cenne są te, które zawierają ekstrakty z owoców np. jagód goji czy granatu. Łagodne, wspierające działanie ma też kannabidiol, pochodzący z konopi włóknistych. Podobnie jak w przypadku owoców gojii, jego zawartość w kosmetyku zapewnia wspomaganie płaszcza ochronnego skóry.

Kolejnym krokiem po oczyszczeniu cery dojrzałej jest nałożenie serum pielęgnacyjnego, które łatwo się wchłania i optymalnie nawilża. Warto wybrać serum, które nie tylko nawilży skórę, ale także wesprze jej odpowiednią regenerację oraz pomoże złagodzić podrażnienia. Na koniec pielęgnacji warto zaaplikować jeszcze dobry krem nawilżający, który poprawi elastyczność skóry.

Przeczytaj także: Moc CBD w pielęgnacji skóry z problemami

Bibliografia

  1. Kurek-Górecka, R. Balwierz, Znaczenie terapeutyczne i kosmetyczne oleju konopnego, „Farmacja Polska” 2018, nr 74 (12), s. 704–708.
  2. K. Janda, M. Chwiłkowska, Trądzik pospolity – etiologia, klasyfikacja, leczenie, „Roczniki Pomorskiej Akademii Medycznej w Szczecinie” 2014, nr 60 (2), s. 13–18.
  3. J. Arct, K. Pytkowska, Kosmetyki do pielęgnacji skóry suchej, „Cosmetology Today” 2009, nr 3, s. 34–37.
  4. J. Krajewska, Pielęgnacja skóry suchej i podrażnionej, „Lek w Polsce” 2015, vol. 25, nr 4, s. 32–37.
  5. S. Bojarska-Hurnik Pielęgnacja skóry w okresie ciąży, „Kosmetologia Estetyczna” 2019, vol. 8, nr 2, s. 259–262.
  6. A. Kołaczek, Przegląd metod pielęgnacji skóry dojrzałej, „Kosmetologia Estetyczna” 2015, vol. 4, nr 15, s. 541–545.
  7. P. Siudem i in., Konopie i kannabinoidy, „Farmacja Współczesna” 2015, nr 8, s. 1–8.
Baza wiedzy Właściwości i zastosowanie oleju konopnego

Zobacz również