FDA walczy z oświadczeniami zdrowotnymi producentów CBD

FDA walczy z oświadczeniami zdrowotnymi producentów CBD

Agencja Żywności i Leków, FDA (Food and Drug Administration) wystosowała ostrzeżenia do czterech producentów ekstraktów z konopi, wskazując na nieuprawnione stosowanie oświadczeń zdrowotnych.

Ekstrakty zawierające naturalne kannabinoidy, w tym przede wszystkim CBD, od lat dostępne są na rynkach amerykańskim i europejskim. Pomimo braku jednoznacznych regulacji prawnych, produkty te podlegają takim samym ograniczeniom jak wszystkie inne suplementy diety, produkty zielarskie czy parafarmaceutyczne. Oznacza to w szczególności powściągliwość w zakresie stosowanych oświadczeń zdrowotnych. Tymczasem w pogoni za zyskiem, duża część producentów sięga po łatwe rozwiązania – oprócz produktów, sprzedając również nadzieję.

Do takich producentów z ostrzeżeniem zwróciła się FDA, cytując oświadczenia ze stron internetowych. “CBD zwalcza raka” – tego typu sformułowania, we wszystkich wariantach, zostały uznane za niedozwolone i nieuprawnione – by móc umieszczać takie oświadczenia na produktach, niezbędne jest bowiem przeprowadzenie stosownych badań klinicznych na danym preparacie.

Podobna sytuacja obowiązuje w Europie – również u nas, oprócz rzetelnych, przestrzegających prawa producentów, funkcjonuje szereg “garażowych” wytwórni, których produkty opatrzone są długą listą chorób (“100% skuteczności w leczeniu epilepsji, stwardnienia rozsianego, parkinsona, nowotworów” itp. itd). W naszej opinii taki sposób formułowania przekazu marketingowego jest nie tylko (co pokazuje komunikat FDA) sprzeczny z prawem, ale jest też zwyczajnie nieetyczne.

Jak zaznacza FDA w komunikacie prasowym, ruch ten nie ma na celu ograniczania dostępu do preparatów z konopi dla osób potrzebujących, a jest kolejną próbą “ucywilizowania” tego rynku poprzez piętnowanie nieuczciwych praktyk.

Całość komunikatu znajduje się na stronach FDA.