Czym są terpeny? Terpeny w konopiach

Czym są terpeny? Terpeny w konopiach

To prawda, że wiedza na temat korzystnego wpływu związków chemicznych zawartych w konopiach indyjskich jest coraz większa. Ciągle jednak mało osób wie, gdzie leży tajemnica charakterystycznego zapachu, smaku i koloru tej rośliny. Terpeny, grupa związków występujące w nie tylko w konopiach, odpowiadają za zapach i smak cannabis i przyciągają uwagę naukowców również ze względu na swoje niezwykłe właściwości i zastosowania terapeutyczne.

Zacznijmy od początku. Terpeny to aromatyczne związki chemiczne występujące w wielu roślinach, w tym w konopiach. Znaleźć je można również w cynamonie, żywicy, imbirze, a nawet w olejkach eterycznych – słowem, w takich roślinach i ich produktach które charakteryzuje intensywny, zniewalający aromat. W przypadku konopi, terpeny odpowiadają za charakterystyczy zapach kwitnących kwiatów, czy dymu.

Sama budowa terpenów nie jest już tajemnicą. To pięcioatomowe, węglowodorowe lotne związki organiczne o wzorze ogólnym (C5H8)n. Cząsteczki terpenów zawierają izopren, a najmniejsze z nich (monoterpeny) powstają w wyniku biosynetezy dwóch cząsteczek.. Terpeny dzielą się na rodzaje – wyróżniamy terpeny łańcuchowe i pierścieniowe, bywają one też dzielone na grupy, ze względu na wielkość cząsteczek. Zgodnie z tym podziałem wyróżniamy np. seskwiterpeny, diterpeny, triterpeny, a nawet tetraterpeny. Nazwa tych związków podchodzi od terpentyny, która w przyrodzie jest składnikiem żywic drzew iglastych – to najczęściej bezbarwna, i słabo rozpuszczalna w wodzie substancja, jej charakterystyczny, ostry zapach znany jest z pewnością wszystkim adeptom malarstwa.

Rodzaje terpenów występujących w konopiach

Konopie są niezwykle bogate w terpeny. Budowa tych związków jest bardzo podobna (z punktu chemicznego) do kannabinoidów, a ich liczba w konopiach robi wrażenie – specjaliści potrafią wyróżnić ponad sto rodzajów. Oto najważniejsze z nich:

  • Mircen – ten należący do monoterpenów związek chemiczny pozostaje wiodącym, najczęściej występujący składnikiem olejku eterycznego konopi. Budowa tego terpenu (C10H16) zasługuje na uwagę ze względu na nietrwałość w kontakcie z powietrzem i słabą rozpuszczalność w wodzie. Występuje również w m.in. chmielu, kminku, koprze czy szałwii,
  • Pinen – ten dwupierścieniowy monoterpen używany jest również w przemyśle perfumeryjnym. Wszystko dzięki niezwykłym cechom zapachowym, które znajdują zastosowanie również jako czynnik odstraszający owady,
  • Limonen – to kolejny związek występujący w konopiach. Odpowiada również za charakterystyczny, kwaskowaty zapach cytryn; jest cennym dodatkiem smakowym, a ze względu na swój aromat jest aktywnie używany przy produkcji perfum, kosmetyków i odświeżaczy powietrza,
  • Linalol – to mieszanina likareolu i koriandrolu o intensywnym, konwaliowym zapachu. Podobnie jak pinen, linalol wykazuje właściwości odstraszające owady. Kwiatowy zapach sprawia, że związek jest również cennym składnikiem perfum,
  • Eukaliptol – terpen otrzymywany z olejków eukaliptusa, piołunu lub rozmarynu. Charakteryzuje się świeżym, miętowym zapachem, dzięki czemu – podobnie jak inne terpeny – bywa używany w produkcji kosmetyków,
  • Kariofilen – mieszanka α-kariofilenu/ humulenu, β-kariofilenu i tlenku kariofilenu. Ma korzenny, „pieprzny”, ostry aromat – odpowiada za zapach goździków i czarnego pieprzu.

Terpeny – właściwości i zastosowanie

Nie tylko zapach, nie tylko smak, nie tylko kolor. Ilość terpenów w przyrodzie jest ogromna – naukowcy twierdzą, że w roślinach występuje ponad 20 tysięcy różnych rodzajów tych związków. Pomagają roślinom chronić się przed bakteriami, grzybami i szkodnikami.

Dzięki swoim właściwociom aromatycznym tepreny są niezbędne w kosmetyce – wykorzystywane na szeroką skalę w perfumach, stanowią istotny element kompozycji zapachowych, których używamy na co dzień. Używane są też w przemyśle spożywczym i farmaceutycznym – pojawiają się w aromatach spożywczych, a nawet w lekach.

Dzięki właściwościom terapeutycznym, ułatwiającym przyjmowanie aromatom i dopiero odkrywanej synergii z kannabinoidami, zawarte w konopiach terpeny świetnie sprawdzają się w kuracjach ziołowych.

Nie ulega wątpliwości, że w konopiach znajduje się wiele wartościowych substancji – prozdrowotne działanie kannabinoidów poznajemy coraz lepiej. Niewykluczone, że w najbliższym czasie dołączą do nich dotąd kojarzone tylko z ich smakiem i aromatem terpeny.