Jesienna chandra – czym jest i jak sobie z nią radzić?

Gdy dni stają się coraz krótsze i chłodniejsze, wiele osób zaczyna zmagać się z tzw. jesienną chandrą. Jak sobie radzić z samopoczuciem, gdy jest ciemno i zimno za oknem? Okazuje się, że można skutecznie zadbać o równowagę emocjonalną, stosując sprawdzone metody.

Jesienna chandra – co to jest?

Czym jest jesienna chandra? Potocznie nazywa się w ten sposób spadek nastroju i energii, jaki zaobserwować można, gdy wraz z zakończeniem lata dni stają się coraz krótsze, a noce dłuższe. Światło słoneczne ma ogromny wpływ na funkcjonowanie człowieka i jego samopoczucie. To ono wszak wyznacza rytm dobowy. Nic więc dziwnego, że jesienią i zimą tak wiele osób odczuwa wyraźne pogorszenie nastroju i utratę energii do działania. Jesienna chandra jest szczególnie dokuczliwa w przypadku tych osób, które dla zachowania prawidłowego rytmu zegara biologicznego potrzebują większego dostępu do światła. Niestety, tego zapotrzebowania nie jest w stanie zaspokoić światło emitowane przez zwykłe żarówki.

Przeczytaj także: Wahania nastroju podczas okresu 

Jesienna chandra – po czym ją poznać?

Chandra jesienna może manifestować się w różnoraki sposób. Jej oznaki są odmienne u różnych osób, a i u tego samego człowieka mogą się zmieniać na przestrzeni lat.

Zwykle jesienna chandra daje o sobie znać poprzez:

  • spadek energii do działania,
  • gorszy nastrój,
  • trudności w zasypianiu lub zwiększoną senność,
  • gorszą koncentrację,
  • mniejszą niż zwykle chęć do wychodzenia z domu i spotykania się z ludźmi.

Dowiedz się również: Co jest dobre na sen? Dowiedz się, jak wspomóc regenerację!

Jesienna chandra – sposoby na poprawę samopoczucia

Z okresowym spadkiem nastroju, zmęczeniem i apatią można walczyć przy pomocy sprawdzonych sposobów.

Przede wszystkim zadbaj o ruch. Mimo zmęczenia i niechęci do podejmowania aktywności fizycznej to właśnie ruch pozwoli Ci poprawić samopoczucie. Staraj się chodzić lub ćwiczyć na świeżym powietrzu w pierwszej (a więc słonecznej) części dnia. Jeśli warunki pogodowe na to nie pozwalają lub powietrze jest nadmiernie zanieczyszczone – skorzystaj z siłowni. Już po 30 minutach w organizmie znacząco wzrośnie poziom endorfin. Jest to grupa hormonów, która pozytywnie wpływa na nastrój i poziom odczuwanego lęku. Jeśli więc będziesz regularnie ćwiczyć, nie tylko poprawisz swoje samopoczucie, ale również z większą odwagą i chęcią zaczniesz wykonywać codzienne zadania.

Sposobem na jesienną chandrę jest prawidłowe zbilansowanie diety. Zadbaj o to, aby znalazły się w niej węglowodany. Pamiętaj jednak o umiarze, aby zachować zdrową masę ciała. Istotna jest także przyswajalność tryptofanu, który przyczynia się do produkcji serotoniny zwanej hormonem szczęścia.

Zadbaj o zmniejszenie zmęczeni i znużenia spożywając produkty bogate w:

  • witaminę B6, którą znajdziesz m.in. w orzechach włoskich, kaszy bulgur i łososiu;
  • kwas foliowy, który znajdziesz m.in. w szpinaku, żółtku kurzym i brokułach;
  • witaminę B12, którą znajdziesz m.in. w rybach, jajach i mleku;
  • żelazo, które znajdziesz m.in. w natce pietruszki, pestkach dyni i otrębach pszennych;
  • magnez, który znajdziesz m.in. w kakao, szpinaku i płatkach owsianych;

Natomiast dla utrzymania prawidłowego metabolizmu energetycznego nie zapomnij o tiaminie, którą znajdziesz m.in. w soczewicy, fasoli i kaszy gryczanej.

Jeśli szukasz skutecznych sposobów na to, jak poradzić sobie z jesienną chandrą, zadbaj, by w Twojej diecie nie zabrakło kwasu DHA, który przyczynia się do prawidłowej pracy mózgu. Pamiętaj, żeby spożywać przynajmniej 250 mg DHA dziennie. Znajdziesz go m.in. w rybach morskich oraz morskich algach. Jeśli potrzebujesz uzupełnienia zbilansowanej diety, sięgnij po suplementy z DHA.

Cennym wsparciem są również zioła. Aby wspomóc odprężenie organizmu i dobre samopoczucie, sięgnij po melisę, rumianek i dziurawiec. Mogą być to herbaty albo suplementy diety, takie jak Formula CannabiGold. Pomocny w utrzymaniu dobrego nastroju będzie Formula CannabiGold Dobry Nastrój z olejem z nasion konopi włóknistych, ekstraktem z melisy, dziurawca i trawy cytrynowej. Możesz go spożywać bezpośrednio lub dodawać do sałatki, smoothie czy owsianki. Jeśli dodatkowo towarzyszy Ci stres, pomocny będzie suplement Formula CannabiGold Spokój Ducha będący połączeniem oleju konopnego z ekstraktem z rumianku, mięty i bazylii azjatyckiej, wspierający Twój relaks.

Sprawdź także: Jakie suplementy na odporność wybrać, by wesprzeć organizm?

Bibliografia

  1. Ł. Święcicki, Depresja zimowa – epidemiologia, etiopatogeneza, objawy i metody leczenia, „Forum Medycyny Rodzinnej” 2007, t. 4, nr 3, s. 376–383.
  2. P. Glibowski, A. Misztal, Wpływ diety na samopoczucie psychiczne, „Bromatologia i Chemia Toksykologiczna” 2016, nr 1, s. 1–9.
  3. M. Łakomski, J. Pietsch, Wpływ aktywności ruchowej na nastrój – przegląd aktualnego piśmiennictwa, „Journal of Education, Health and Sport” 2017, nr 7(4), s. 807–815.
  4. S. Bawa, D. Gajewska, Czy dieta może poprawić nastrój?, http://www.wszechnica-zywieniowa.sggw.pl/web/dieta.pdf, dostęp: 28.01.2022 r.
Baza wiedzy Czym są antyoksydanty (przeciwutleniacze) i jaka jest ich rola w organizmie?

Zobacz również